Mi motivál? Miért tudsz és akarsz annyit küzdeni valamiért, míg másvalamiért egy szalmaszálat sem tennél keresztbe? A Maslow-piramis elárulja!

Abraham Maslow pszichológus az emberi szükségleteket vizsgálta. Rávilágított arra, hogy a sokféle szükségletek nem egyenrangúak, hanem különböznek egymástól erősségükben, illetve abban, hogy mennyire igényelnek azonnali cselekvést, közvetlen kielégítést.

Maslow az 1950-es években megalkotta az emberi szükségletek hierarchiáját, azaz Maslow-piramist, ami eredetileg ötlépcsős volt, amit 1986-ban ezt másik két lépcsővel egészítették ki.

Maslow piramis: a biológiai szükségletektől az önmegvalósításig
Maslow piramis: a biológiai szükségletektől az önmegvalósításig

A biológiai szükségletektől az önmegvalósításig

A piramis alján a létfenntartáshoz és a túléléshez kapcsolódó alapszükségletek helyezkednek el. Ezek a szükségletek primitívek, sürgetőbbek, erőszakosabbak és megegyeznek az állatával.

Az első szinten vannak a fiziológiai szükségletek, mint a lélegzés (oxigén igény), vízigény, evés, anyagcsere, alvás, szexualitás.

A második szinten a biztonság és védettség szükséglet foglal helyet, vagyis, hogy legyen valamilyen menedékünk, ami védelmet nyújt az időjárás viszontagságaival és a támadásokkal (ősember esetén a ragadozókkal) szemben.

Ha mindezek teljesültek, akkor a szükségletek kezdenek szociális színezetet ölteni.

A harmadik szinten a szeretet és a valahová tartozás szükséglete áll. Vagyis kell egy közösség, barát vagy család, ahol megtapasztaljuk a bajtársiasságot, a gyengédséget és az elfogadást.

A negyedik szinten az elismerés és megbecsülés iránti szükséglet található. Miután valamennyire szeretve érezzük magunkat, egyre fontosabbá válik, hogy elismerjenek és értékeljenek minket. Ide tartozik az önértékelés is, azaz saját magunk elismerése, az önbecsülés.

Az ötödik szint a kognitív szükségletek helye: a tudás, a megértés és a megismerés, azaz a tanulás utáni motiváció.

A hatodik szint az esztétikai szükségleteké, vagyis a szépség, a rend és a harmónia utáni vágyé.

A piramis csúcsán az önmegvalósítás szükséglete áll, vagyis, hogy kibontakoztassuk képességeinket, tehetségünket, hogy önmagunkat képességeink végső határáig kiterjesszük, és azzá váljunk, amit képességeink lehetővé tesznek.

Lépésről-lépésre

Maslow elképzelése szerint a magasabb rendű szükségletek csak akkor kerülhetnek sorra, ha az alacsonyabb szükségleteket már részben kielégítettük.

Ha nem elégítjük ki a primitív, alapszükségleteket, akkor azok olyan kényszerítő erővel hatnak, hogy elvonják figyelmünket a felsőbb szükségletektől.

A piramis alján lévő szükségletek (1-4. szint) hiánypótlók, mert kielégítésükkel kellemetlen állapottól szabadulunk meg, csökken a feszültség, míg a magasabb szükségletek (5-7. szint) növekedésalapúak, mert növelik a belső feszültséget, és a bennünk lévő lehetőségek kiaknázására ösztönöznek.

Természetesen előfordul, hogy egyszerre több szükséglet motiválja az embert, vagy hogy az elsődleges szükségletek a magasabb miatt háttérbe kerülnek, de alapvetően valóban így működik az emberi lélek.

Témához kapcsolódó

Pénz, teljesítmény, hatalom, kapcsolatok? Téged mi hajt előre?

Az önmegvalósító személyek jellemzői

Az önmegvalósítás kerékkötői

Maslow motivációs piramisa

Egy gondolat a “Maslow motivációs piramisa” -hoz

  • 2013. április 03. szerda at 02:48
    Permalink

    Köszönöm a segítséget
    egy rendkívül fontos
    dolog erősödött meg bennem!
    További sikereket kívánok Önnek! ( a piramis csúcsán is )

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .