Szorongásaink egyik legfőbb forrása a kiközösítés félelméből ered. Abból, hogy ha helytelenül vagy nem az elvárások szerint cselekszünk, akkor elveszítjük az emberek szeretetét, megbecsülését, támogatását, védelmét, sőt akár ki is rekesztenek maguk közül. Ezért sokan felnőttkorban is mindent úgy, aszerint cselekszik, hogy megfeleljen az elvárásoknak.

Vannak köztünk olyanok, akikben már a nemtetszés, az elmarasztalás legkisebb jele is szégyenérzettel, bűntudattal, szorongással tölti el. Gyakran még napok múlva is rosszul érzi és marcangolja önmagát.

Gyermekkorban dől el

A szociális együttélés írott és íratlan szabályait, a konfliktuskezelés módjainak alapjait a családban tanuljuk meg. Kisgyerekként számos elvárással kerülünk szembe a szülők, nagyszülők, óvó nénik, tanító nénik, játszótársak részéről, amit ha teljesítünk, akkor jók vagyunk, és szeretnek, dicsérnek, jutalmaznak, ha nem, akkor megbüntetnek, vagy nem játszanak velünk. Megtanuljuk, hogy valamennyire alkalmazkodnunk kell – vagy azért, hogy támogatást, biztonságot kapjunk, vagy azért, hogy „ki ne kapjunk”.

A gond akkor van, ha ezek az elvárások olyan feszesek, körülhatároltak és mindent beszabályoznak, hogy végül semmi mozgásterünk, önállóságunk nem marad, nem próbálhatjuk ki magunkat szabadon, és végül a külvilág véleménye lesz az egyetlen biztos viszonyítási pontunk a cselekvéshez.

A mindig mindenkire figyelő ember

Nem tud önállóan dönteni, egyedül elintézni dolgokat. Folyton szorong, hogy „jaj, vajon, mit szólnak az emberek?”, „mi lesz, ha valamit rosszul csinálok?”.

A kapcsolataiban egyre inkább alávetett szerepbe, függő helyzetbe kerül. Folyton a másik reakcióit figyeli, gyakran rejtett értelmet keres a szavak mögött, és eltúlzottan értékeli a metakommunikációs jeleket: a mimikát, a gesztusokat, és a hangsúlyt. Állandóan mindenért elnézést kér.

Való igaz: társas lények vagyunk, emiatt elengedhetetlen, hogy valamennyire alkalmazkodjunk, figyeljünk a másikra, ám nem mindegy, hogy kinek a szavára hallgatunk, kinek adunk hitelt, és főleg, hogy meddig!

 Ha bárki szavát, véleményét elfogadjuk, követendőnek tekintjük, akkor könnyen úgy járhatunk, mint az egyszeri ember és a fia, akik elvitték a vásárra a szamarukat.
Ahány emberrel találkoztak az úton, mind véleményt mondott, kifogásolt valamit, és ők ketten ijedtükben mindig mindenkinek a véleményét azonnal megfogadták. Amikor a fiú vezette a szamarat és az apa ült az állaton, akkor a járókelők lustának nevezték az embert, aki szívtelenül elnézi, hogy a fia baktat a porban. Amikor helyet cseréltek, az szembejövők azt a gyereket szidták, hogy nem szégyelli magát: fenn trónol, szegény öreg apja meg gyalogol mellette. Ha felültek mindketten a csacsira, akkor állatkínzás vádjával illeték őket, amikor pedig mindketten leszálltak, kinevették őket, hogy milyen király dolga van ennek a szamárnak, és ők milyen élhetetlenek, ahelyett, hogy felülnének rá.
Akármit csináltak, sehogy sem volt jó, pedig ők csak azt tették, amit mások elvártak tőlük.

A mindig mindenkire figyelő, mindenkinek megfelelni akaró embert a sok ellentmondásos vélemény, elvárás teljesen összezavarja, megbénítja vagy kapkodóvá teszi. Egyre inkább úgy érzi magát, mint a nyuszika, akinek ha van sapkája az a baj, ha nincs sapkája, az a baj. Hiányzik belőle a belső stabilitás, a belső biztos viszonyítási pontok, amelyek eligazítják az életben.

Mit lehet tenni? Hogyan lehet leküzdeni a megfelelési kényszert?

Először is fontos tudatosítani magunkban, hogy bárhogyan is cselekszünk, mindig akad olyan, akinek nem fog tetszeni a dolog.

Emellett a másik véleménye mindig az ő értékrendszerét, elvárásait, Életről alkotott elképzelésit tükrözi. (Kérdés, hogy ezek mennyire alapulnak valós tapasztalaton, vagy csak betanult kliséket hangoztatnak?)

Sokat segít, ha megismerjük és felismerjük a kapcsolatokat befolyásoló erőket, tudatalatti motívumokat és rejtett mechanizmusokat.

Ha mindenképpen szükséges, hogy valakinek kikérjük a véleményét, a tanácsát – mert jól jön egy kívülálló pártatlan véleménye, és mert több szem többet lát 🙂 – akkor olyan embereket válasszunk, akiknek valóban adhatunk a szavára, mert az ítéleteik pontosak, tárgyilagosak, bölcsek és becsületesek – még ha elsőre nem is tetszik nekünk mindig.

Önismeret! A legfontosabb, amit magunkért tehetünk az, az hogy minél jobban megismerjük önmagunkat, képességeinket, erősségeinket és gyengeségeinket; azt, hogy hogyan reagálunk mi egy helyzetben, mi az, amit magatartásunkkal mi teszünk hozzá egy helyzet vagy konfliktus kialakításához vagy megoldásához. Érdemes átgondolni eddigi életutunkat, életünk fordulópontjait.

Ahogy egyre tisztábban látjuk önmagunkat, és a megismerés révén felfedezzük és elfogadjuk önmagunkat, értékeinket egyre jobban tudunk bízni önmagunkban.
Fokozatosan felfedezzük magunkban belső erőnket, bölcsességünket, ami eligazít az életben, és végül már nem kényszerülünk mások támogatására, irányítására, mert azt saját magunk adjuk meg magunknak. Ahogy József Attila írta: „az én vezérem, belsőmből vezérel!”

Hány olyan ember van a környezetedben, akinek adsz a véleményére, és bátran kikéred azt, mert bölcs tanácsokkal lát el, amit valóban használni tudsz?

Ki mondja meg mit tegyél?

Egy gondolat a “Ki mondja meg mit tegyél?” -hoz

  • 2010. február 01. hétfő at 13:20
    Permalink

    Borsózott a hátam, ahogy olvastam!
    Nagyon tetszik, megfogalmaztad, és nagyon jónak tartom a példákat is. Mulattattak.

    Én amúgy egy olyan gyerek vagyok, akinek nagyon szűk volt a mozgástere. Amíg meg nem untam az állandó piszkamiszkát, és ki nem tágítottam magamnak.

    A kérdésre válaszolva pedig: hány bölcs ember van a környezetemben? A párom mindenképpen ilyen. 🙂 És az ő szülei is. És még jó sokan. Úgyhogy nem vagyok elveszve.

  • 2010. február 08. hétfő at 23:17
    Permalink

    Második férjemhez lejártam Kápolnásnyékre előszőr csak barát
    koztunk ferencel. Nekem mindig a házzaságról beszélt .Nem
    gondoltam akkor az igazságra. Vendéglátóiparban napi 18 orai
    munkával sok pénzt kerestem.Sose megyek hozzá feleségűl a
    telt bankszámlám nem űritem ki,fodrásznál voltam kérdezte
    egy asszony hol lakom .Ferencnek a cimét mondtam meg.A nő
    azt mondta . Ja maga az a nő aki oda jár.amilyen gunyos han
    gon mondta zavarba jőttem.Nagyon szépen éltűnk a fiammal
    pesten ő rosszul járt hogy én férjhez mentem.kettőnknek elég
    volt a pesti lakás de ferivel meg a plusz gyerekével már nem , igy az én pézemen befejeztűk a férjem házát.

  • 2010. február 08. hétfő at 23:36
    Permalink

    elmetűnk az űgyvédhez hogy én x ősszeget neki ajándékozom.
    utána 130 ezer FTért zsuk kocsit is vettem neki.AZ űgyvéd
    piszkozatba vette hogy mivel ekkora ősszeget ajándékoztam a férjemnek ő a fél házát nekem ajándékoza . A férjem meghalt.
    A biroság nem vette figyelembe hogy a vázlatokat aláirta a
    férjem. Sok évi per annyira megviselt,hogy kevés pénzel
    hagytam magam kifizetni.Egyszoba konyhás lakást tudtam venni
    azota kiadom albérletbe ezt a lakást.

  • 2010. június 21. hétfő at 14:00
    Permalink

    Nemvolt könnyű nekem se a szülőkkel.Sokat piszkálódtak velem
    kicsi korom óta.Nem engedték,hogy önállósodjak:,,te ezt nem tudod majd én megcsinálom” meg egyéb hasonló mondatok.Nem sütkérezhettem,belefolytak az életembe,pályaválasztásomba,döntéseimbe.A közösségekbe meg sajnos magammal vittem a dolgokat minek eredménye megfelelési kényszer,beilleszkedési gondok.

  • 2014. május 26. hétfő at 09:38
    Permalink

    jo a cikk, mert lenyegretoro es egyszeruen van megfogalmazva. En a legnagyobb bajt ott latom, hogy az elmeleti tudast nem tudjuk gyakorlatta tenni: tele a padlas elmeleti tudassal mig a gyakorlatban bukdacsolok es bukta van. Sajat tapasztalatom szerint ugy gondolom, hogy belso municio nelkul (szeretve lenni, nem maganyosan elni, sok barat, szereto csalad, parkapcsolat etcetera) szoval belso municio nelkul nem megy. a helyzet pikanteriaja hogy viszont belso municio megléte kizarna a szóbanforgo bajokat tehat tokeletes 22-es csapdaja.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .