A grafológiai betűszimbolikában a „p” betű alakításából következtethetünk arra, hogy egy nő mennyire tartja jó nőnek magát.

Ha egy nő írásában a „p” alsó szára hurokká válik, akkor az illető elfogadta önmagát, mint nőt, sőt, élvezi nőies mivoltát, büszke rá.

Ha azonban a „p” szára hiányjelhez hasonlóan szétnyílik, akkor a rajzoló nőiességében frusztrált, önmagát, mint nőt alábecsüli, illetve nem tudja elfogadni.

És tudod mi az érdekes? Az, hogy mind a kétféle „p” változattal találkoztam már kifejezetten szép és kevésbé előnyös külsejű nő írásában.

A grafológiában a p a nőiesség betűje

Vajon mi befolyásolja, hogy hogyan viszonyulunk önmagunkhoz, mint nőhöz?

A női önértékelésre, testképre és énképre nagy hatást gyakorol:

  • A családi örökség, vagyis, hogy anyukád és nagymamád, hogyan élte meg saját nőiességét, hogyan viszonyult női szerepeihez, illetve, hogy az apukád hogyan viszonyult a női nemhez (tisztelte, becsülte vagy lenézte, alacsonyabb rendűnek tartotta a nőket).
  • Az azonos nemű kortársak, barátnők véleménye
  • Az elvárások a saját nemmel kapcsolatban (Milyen az „jó nő”? Hogy néz ki? Milyen feladatai vannak?)
  • Milyen kép él a fejedben a férfiak nőkkel szembeni elvárásait illetően
  • Az első szerelem, szexuális kapcsolat megélése is formálja a női önértékelést.
  • Na és persze a korszellem, az aktuális nőideál, ami lépten-nyomon visszaköszön a TV-ből, a női magazinok oldalairól.

Mitől értékes egy nő? Akkor és most

A nőideál, a női szerepek és ezáltal a női önértékelés pillérjei is rengeteget változott az elmúlt 100-150 év folyamán.

Régen egy nő elégedett lehetett magával és elmondhatta, hogy „jó nő vagyok”, ha gyermeket szült, tisztán, rendbe tartotta a házat, hűséges volt az urához, és nem utolsó sorban jól főzött – ahogy a korabeli hímzett falvédő szövegek is hirdették: „Ki az urát szereti, jó ebédet főz neki”.

Ma az ideális nő eszes, karriert épít, sikeres a munkában, anyagilag megteremti, amire szüksége van (mert „megérdemlem”), független, és mindenekelőtt szexi, azaz jó a teste!

Úgy tűnik, hogy napjainkban a jó test, a jó kinézet vált a női önértékelés, a „jó nő”-ség első számú szempontjává. A reklámok szövegei azt sugallják, hogy jó test a népszerűség, vonzóság, sikeresség egyedüli záloga. Avagy megfordítva: ha nem vagy sikeres, népszerű az csak amiatt van, mert nem elég jó a tested, ergo nem vagy elég jó nő.

Csoda, ha ezek után nőként folyton elégedetlenek vagyunk a testünkkel?!

Azért, hogy ezt a kellemetlen elégedetlenségérzést megszüntessük, mindent megteszünk, hogy elérjük a – korszellem által sugallt – ideális testet. Konzerválni akarjuk a szépséget a különféle csodákat ígérő kence-ficékkel, fél kiló fölösleg miatt pánikszerű fogyókúrába kezdünk. Hogy lépést tartsunk az ideállal, jön a plasztikai sebészet illetve a különböző evészavarok.

A blog elején említettem, hogy kevésbé előnyös külsejű, önmagukat sem igazán szépnek tartó nők írásában is találkoztam már nőiességét élvező „p” változattal. Ők azok, akik felismerték, hogy a szépség jó, ám az nem, ha bedőlnek az „Akkor vagy értékes, ha jó a tested” szlogennek, és a női önértékelésüket, illetve teljes lényük értékességét csak a kinézetüktől teszik függővé. Elfogadták önmagukat, olyannak amilyen, mert tudják, hogy ők sokkal többek annál! Nem rajtuk, hanem bennük van az, ami értékes!

Ahogy Müller Péter írta az Örömkönyvben:

„Valójában minden nő: királynő. S ha ezt élettársa vagy a környezete nem is veszi észre, neki magának tudnia kell. (…) … ez nem olyan rang, amit kapunk, hanem amit magunknak adunk. (…) Ezt a méltóságot meg kell találnunk magunkban.”

Te miben látod a női méltóságot?

„Jó nő = jó test”?!

Egy gondolat a “„Jó nő = jó test”?!” -hoz

  • 2010. szeptember 11. szombat at 16:08
    Permalink

    Fiatal koromban kinéztem valahogy. Megelégednék azzal, ha fele olyan “jó” alakom lenne! De én hosszú, fáradságos munkával meghíztam. Kicsit zavar, de nem motivál semmi a fogyókúrára. Örülök annak, hogy belül nem változtam. Igaz, aki szembe jön velem, az nem látja, aki ismer, az tudja.
    A női méltóság a jó tulajdonságokban lehet. Nem árt, ha jó a csomagolás is. Vigyázzatok rá, tegyetek érte, amíg tudtok!
    Szép napot kívánok!

  • 2010. szeptember 11. szombat at 21:57
    Permalink

    Kedves B.A.!

    Az nem lehet, hogy nem motivál semmi a fogyókúrára! Önmagad szeretete elég kell legyen!
    Te magad mondod, hogy kicsit zavar, akkor hát kalandra fel! Véletlenül sem önsanyargató, örökösen méricskélő, számolgató, dekázgató kúrára gondolok. Elegendő lenne a fanatizmustól mentes egészséges életmódváltás: sok gyümölcs, saláta, főzelék, teljes kiőrlésű gabona,barnarizs, kevés fehérhús és sok-sok tiszta víz fogyasztásának bevezetése, és napi egy óra intenzívebb mozgás. Ezen az egészen nem gondolkodni kell, hanem csinálni, úgy, hogy magától értődő legyen. Az esteleges kilengést pedig nem szabad bűnözésnek tekinteni.

    Egyébként, tényleg a lelked fiatal! Gratulálok! Abban a hiszemben olvasgatom a hozzászólásaidat, hogy egy “csajszi” osztja meg velünk a gondolatait.

    Az én véleményem a női méltóságról, hogy
    fontos a harmonikus, ápolt, rendezett külső, azzal nemcsak önmagunknak, hanem embertársainknak is tartozunk.A szexi test viszont egyáltalán nem záloga a népszerűségnek, sikernek. Sokkal fontosabb az érző szív és a belső erő, ami egyes nőtársunkon szinte “átsüt”.Ez a hatalmas belső erő, amitől felelősséget vállal, anyatigrisként védelmez, igavonó kitartásával végzi napi feladatait, meleget lehel a családi fészekbe,gyermeki ártatlansággal csodálkozik a világra, és még csak tudomása sincs róla.

  • 2010. szeptember 13. hétfő at 08:50
    Permalink

    Kedves Kornélia!
    Köszönöm. Igazad van.
    Szép napot kívánok.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .