lavaterJohann Kasper Lavater svájci polihisztor, teológus, költő, filozófus, a grafológia egyik úttörője.

Lavater 1741 november 15-én született Zürichben. Teológiát tanult, majd pappá szentelték.

Széles érdeklődésű ember volt, aki minden rendelkezésére álló eszközt megragadott, hogy az emberi jellemet megismerje. Rendkívül jó megfigyelőképességgel és emberismerettel rendelkezett. Hamar meg- és kiismerte azon embereknek a jellemét, akikkel kapcsolatba került.

Meggyőződése szerint egy személy külső megjelenése alapján következtetni lehet annak belső tulajdonságaira, jellemére is. Foglalkozott fiziognómiával (arcelemzés), illetve nevéhez fűződik a „phrenológia” megteremtése, vagyis az arc és a koponya formájának vizsgálatából való következtetés.

Szoros barátságot ápolt Goethével, akivel hosszas levelezést folytatott. Goethe javaslatára Lavater a fiziognómia mellett a kézíráselemzéssel is foglalkozni kezdett. Felfedezte, hogy egy személy beszéde, járása és kézírása között számos hasonlóság, összefüggés van.

„A kézírás jellegéről állíthatom, hogy az ember test mozgásai mind temperamentuma és jelleme szerint módosulnak…”

Lavater legfőbb műve „Physiognomische Fragmente” címmel jelent meg 1775 és 1778 között, négy kötetben. Bár megállapításai mára már elavultnak tűnnek, ma is alapjai a tudományos grafológiának.

Az 1777-ben kiadott könyvében külön fejezetet szentelt a kézírás vizsgálatának. Ebben olvasható megállapítása szerint az írott betűk teste, formája, lendülete, magassága, karcsúsága, összekötése és dőlése, valamint a betűk szélessége, távolsága, a sorok közötti távolság, a sorok egyenes vagy ferde iránya stb. minden embernél más és más.

Fontos grafológiai felvetései közé tartozik az is, hogy van „nemezeti írás”, illetve, hogy a férfi és a női írásoknak jellegzetes vonásai vannak. Lavater szerint az írás tükrözi a rendszerességet, az ízlést, jelzi az intellektuális képességeket, árulkodik a tehetségről, valamint az írás készítőjének pillanatnyi állapotáról, morális karakteréről.

1801. január 2-án halt meg Zürichben.

Kapcsolódó bejegyzések:

Miről árulkodik az arcforma? >>>

In memoriam: Johann Kasper Lavater
Cimke:         

4 thoughts on “In memoriam: Johann Kasper Lavater

  • 2011. február 13. vasárnap at 17:25
    Permalink

    Kedves Szilvia!
    Köszönöm szépen a hasznos információt!

  • 2011. február 13. vasárnap at 19:45
    Permalink

    Szervusz Szilvia!
    Most már szemüveggel.Sajnos születésem óta rosszul látok.
    (segítség nélkül)
    de hogy ne csak mellé beszéljek.
    Valahányszor nagy emberekről olvasok,azt érzem, hogy valami misztikum kapujába sodort az élet.Hozzá kell szoknom a gondolathoz,hogy a nagyok itt vannak köztünk. Most is ahogy lavater munkásságáról olvasok.Vallom,egy jó tanító többet ér egy hordó könyvnél (másé)
    Igen,szerintem a szoros barátságok mutatják meg miminden van egy emberben,mivel tudja gazdagítani mások életét.
    Ez látszik a munkásságán is.
    További sikeres munkát!

  • Pingback:A grafológia atyja | Az írás tükrében

  • 2012. november 15. csütörtök at 11:39
    Permalink

    Kedves Szilvia!

    Köszönjük a sok érdekes,hasznos információt!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .