Nemrég Erhart Kaestnertől olvastam egy rövid történetet „Mire való a csönd?” címmel. Így szólt:

A magányosan élő szerzetes remetéhez egyszer emberek jöttek. Megkérdezték tőle:
– Mire való, hogy életed nagy részét itt töltöd el csöndben és magányban?
A remete éppen azzal foglalatoskodott, hogy vizet mert egy ciszternából, az esővíz összegyűjtésére szolgáló mély kútból. Fölfigyelt a kérdésre, s munka közben odaszólt a látogatóknak:
– Nézzetek bele a ciszternába! Mit láttok?
Az emberek kíváncsian körülvették a szerzetest, és próbáltak beletekinteni a mély kútba:
-Nem látunk semmit – mondták kisvártatva.
A remete abbahagyta a vízmerítést, pár pillanatnyi csöndet tartott. A látogatók feszülten figyeltek rá, mozdulni sem mertek:
– Most nézzetek bele a kútba egyenként, csöndesen. Mit láttok?
A látogatók érdeklődéssel hajoltak egyenként a kút fölé, s felkiáltottak:
– Saját arcunkat látjuk a kútban!
– Bizony, amíg zavartam a vizet – mondta a remete -, nem láttatok semmit. De a csöndben és a nyugalomban megismeritek önmagatokat.
A látogatók megértették a remete tanítását.

Nyüzsgő, rohanó világ élünk, folyamatos információáradat vesz körül, ami újabb és újabb érdekes és fontosnak tűnő dolgot kínálva csábítja el és tartja fogva figyelmünket, és azt a félelmet kelti bennünk, hogy „lemaradunk”, ha ezt kihagyjuk.

Ha nem akarod teljesen elveszíteni a kapcsolatot önmagaddal, ha tudni akarod, hogy kik és milyen vagy, és hogy TE, mit akarsz, mire vágysz, akkor néha le kell lassítanod, félre kell állnod a leállósávban, hogy meghalld a saját hangodat, magadat.

Hogyan teremts Belső Csendet?

9 tipp, hogy közelebb kerülj önmagadhoz, és a belső csendhez

1. Csökkentsd külső zajt!

Hadd kérdezzem meg: Naponta hány órát töltesz TV-zéssel, háttérrádiózással, céltalan szörföléssel az interneten? Mennyi időt töltesz bulvársajtó olvasásával? Beszélgetéseid hány százalékát teszi ki az üres fecsegés, pletykálás?

Ezek egyrészt igencsak céltalan és időt rabló tevékenységek, másrészt arra sarkallnak, hogy mindennel és mindenkivel foglalkozz, csak magaddal ne.

Kapcsold ki, vagy csökkentsd a TV-zést, rádiózást, illetve olyan műsorokat nézz, ami valóban érdekel, ami a fejlődésedet szolgálja, és jó érzéssel tölt el.

Az internetet elsősorban a munkádhoz vagy a hasznos információk összegyűjtésére használd, illetve határozd el, hogy hetente maximum 2 órát töltesz szörföléssel (ha már nem tudsz lemondani róla).

Kerüld az olyan személyek társaságát, akikkel a társalgás csak pletykálkodással, panaszkodással telik, akik energiavámpírként szívják le az életerődet.

2. Menj ki a szabadba!

A madárdal, a bogárzümmögés, a vízcsobogás-hullámzás hangjai természetes hangok, így sokkal inkább egy hullámhosszon rezegnek lényed belső hangjával, mit a városi, mesterséges zajok. A természet hangjai és a környezet évszakonkénti változása közelebb visz önmagunkhoz és az Élet változásainak megértéséhez. Arról nem is beszélve, hogy a napfény és a friss levegő energiával töltenek fel.

3. Mozgás!

Annak ellenére, hogy külső aktivitást igényelnek, egyes mozgásformák mégis hatékony segítséget nyújtanak a belső csend megteremtésére, a befelé figyelésre. Ilyen például a jóga, tai-chi, úszás, kocogás.

4. Írj naplót!

Az Önmagaddal való kapcsolat megteremtésének az egyik legjobb módja a naplóírás. Ezt teheted napi, heti rendszerességgel, úgy hogy leírod a nap eseményeit is, de csinálhatod úgy is, hogy a legmélyebb gondolataikról és érzéseikről írsz és csak akkor, amikor felgyűltek benned a dolgok.

Az írás gyógyít: a fogalmazás révén rendszerezi a gondolatokat, mélyebb belátásra késztet, oldja a feszültséget, így hangulatilag és érzelmileg kiegyensúlyozottabbá tesz. Az írás, mint tevékenység, sajátos meditatív állapotot idéz elő.

5. Alkoss!

Hasonlóan nyugtató agyhullámokat és hangulatállapotot eredményeznek a különböző kreatív, manuális tevékenységek, mint a festés, rajzolás, agyagozás, kötés, horgolás, kertészkedés, főzés, vagy akár az éneklés, zenélés, mantrázás is.

Az ilyen alkotó hobbik – ahol nincsenek valós vagy kreált merev szabályok – közelebb visznek önmagadhoz, segítenek érzéseid és vágyaid kifejezésében, a személyiséged kibontakoztatásában.

6. Meditálj!

A meditáció: szemlélődést jelent, miközben tudatunkkal egy gondolatra érzésre vagy tárgyra koncentrálunk. Meditálni számtalan módon lehet: ülve vagy fekve, egyesül vagy csoportosan, a szobában vagy a szabadban, zenével vagy a nélkül.

A meditáció lehetővé teszi, hogy jobban megértsd életed minden mozzanatát, azt hogy mi zajlik benned, vagyis fejleszti az önismereted.

7. Figyeld a légzésedet!

Az egyik leggyorsabb és bárhol, bármikor alkalmazható módszer ahhoz, hogy befelé figyeljünk a lélegzet-meditáció. (Fantasztikus a magyar nyelv: lélegzés – LÉLEK léteZÉS…) Amikor a ki és belélegzésre összpontosítasz, egyszerűen nem tudsz máson gondolkodni. Egy pillanatra mintha megállna az idő, nem foglalkoztatnak a múlt sérelmei, a jövő tevei, a befizetetlen számlák. Teljesen megélheted az Itt és Most –ot, a belső csendet.

8. Csend-kúra

Határozd el, hogy egy napig kizárod a külső hangforrásokat – TV, rádió, mobil – és te sem beszélsz. Bár hangot nem adsz ki, mégis azt fogod tapasztalni, hogy folyamatos párbeszédet folytatsz önmagaddal.

Most tudatosíthatod azokat a régi lemezeket, amelyek régóta szólnak benned, amelyek meghatározzák életed irányát és minőségét, amelyek alapján döntéseket hoztál, célokat tűztél ki, érezted jól vagy elégedetlennek magadat a bőrödben.

Hogy tetszik a lemez? Pozitív vagy negatív? Milyen érzéseket kelt benned?

9. Légy jelen a pillanatban!

Rengeteg rutin dolgot végzünk egy nap: beágyazunk, elmosogatunk, kinyitjuk és bezárjuk, a kulccsal az ajtót stb. Ezek olyan automatikusan mennek, hogy szinte már fel sem tűnnek, nem is tudatosulnak (legfeljebb csak akkor, amikor a buszmegállóban állva bevillan a kétely, hogy vajon bezártam az ajtót, és kénytelen vagy visszamenni).

Válassz ki minden nap egy cselekvést, és figyelj arra, amikor csinálod. Próbálj minden érzékszerveddel minél többet felfogni belőle. Pl.: ha virágot ültetsz át, figyeld meg milyen színű a föld, milyen a tapintása (hűvös vagy meleg, száraz vagy nyirkos?) van-e illata, milyen a hangja, ahogy a virág köré szórod.

Melyiket próbálod ki legelőször?

Hogyan teremts Belső Csendet?
Cimke:                     

Egy gondolat a “Hogyan teremts Belső Csendet?” -hoz

  • 2012. március 07. szerda at 21:11
    Permalink

    Nagyon jó összefoglalás! Habár ma piszok nehéz a csendet megteremteni, azt hiszem érdemes.

  • 2012. március 10. szombat at 10:30
    Permalink

    Hosszú ideig tartott, míg megtaláltam a magam csendjét..,de nagyon fontos!
    Többek között minden este felnézek az égre, ha tiszta az idő, megkeresem a csillagaimat. Több évig kutattam, míg megtaláltam a nevüket és a jelentésüket is. Közben “elvégzem” a “légzés gyakorlatomat”. Energizálnak és ez nem
    kerül sok időbe!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .