A gyermekrajz üzenet: képi nyelven megírt beszéd. A kisgyerek soha nem rajzol fölöslegesen, fölöslegeset. Mindig oka van firkáján a formáknak és a színeknek.

gyermekrajz.jpg

A gyermekrajzokban megnyilvánul a gyermek érzelmi-akarati élete, az önmagáról alkotott képe, a világhoz való viszonya, a kapcsolatigénye és a belső késztetései.

A gyermekrajzok számos, a grafológiában is alkalmazott szabály és szempont alapján elemezhetők és értelmezhetők, pl.: térszimbolika, az alakzatok egymástól való távolsága, mérete, rendezettsége.

Természetesen a vizsgálatnál szem előtt kell tartani a rajzolás életkori sajátosságait, vagy a gyermekre jellemző mágikus világképet, szimbolikus gondolkodásmódot, az elemek és a színek szimbolikus jelentését stb.

A gyermekrajzok nagyon gazdag szimbolikus tartalmat hordoznak. Ezek egy része egy jó szimbólumszótár segítségével az érdeklődő szülő számára is könnyedén értelmezhetővé válik, ha nyitottan, rugalmasan és inkább intuitív módon közelít a rajzhoz.

Ha lehetőségünk van rá, érdemes észrevétlenül figyelemmel kísérni a rajzolás folyamatát is. A kicsik gyakran történeteket mesélnek alkotás közben, vagy szívesen elmesélik utólag a rajzot, ezáltal sok hasznos információt nyerhetünk arról, hogy mi foglalkoztatja a gyereket.

Legkedveltebb alakok a rajzokon

A kislányok előszeretettel rajzolnak királylányt, őrző állatkákkal (nyuszi, cica), virágokkal. Legtöbbször önmagukat jeleníti meg a királylány alak, ritkán az édesanyát. Ha a királylány ékessége nagy, gyakran derékig, vagy földig érő hajkorona, akkor az, az anyai gondoskodás, a szeretet jele. A lányok rajzán megjelenő tulipánok, tavak, fészkek, barlangok, dombok a nőiesség, a nővé válás igényét sugallják.

A kisfiúk az én-kifejezés a harcos királyfi, katona vagy lovag képében jelenik meg, akinél gyakran kard vagy lőszerszám is van. Szívesen rajzolnak valamilyen vadállatot, vagy járműveket, autót, repülőt.

 

Kíváncsi vagy, mi mindenről vallanak a gyermekrajzok?
Hogyan jelzik, hogy hol tart a gyermek a fejlődésben?
Mit árulnak el a gyermek személyiségéről és lelkivilágáról?
Akkor itt választ találsz a kérdéseidre! Katt ide>>

 

Gyermekrajzok gyermeknapra
Cimke:         

Egy gondolat a “Gyermekrajzok gyermeknapra” -hoz

  • 2009. június 03. szerda at 15:27
    Permalink

    Kedves Szilvia!

    Igazából az érdekelne van-e valami jelentősége annak, ha egy kisgyerek szinte csak pálcika jellegű, remegő vonalkákbók álló rajzokat készít. A fiam most múlt 6 éves. Azt vettem észe, hogy mindkét kezét szivesen használja de leginkább a bal kezáben tartja a ceruzát. Nem tudtuk még eldönteni, hogy melyik keze a domináns, mert mindkettőt egyformán jól és biztosan használja.
    A képein minden van, mosolygós napocskától kezdve, (napsugarakkal) emberek, s azoknak 5 pálcika ujja, szem, száj, ház kéménnyel, füsttel, fa gyökérrel együtt ábrázolva, teli gyümölccsel, ezek arányosan elhelyezve a papíron és a papír méretéhez is arányosan helyzkednek el méreteiben is arányosak de kimondottan szikár, pálcika rajzok,. Színeket sem nagyon szeret használni, csak ha szivárványt rajzol akkor kerülnek előtérbe a vidám színek.
    Tudom, hogy egy kisgyermek rajzának elemzéséhez több háttérinformációra is szükség lehet, csak érdekelne, hogy változhat-e ez a továbbiakban, jelent-e valami “bajt” egy nem kreatív rajz.

    Köszönöm

  • 2009. június 05. péntek at 12:41
    Permalink

    Kedves Kati!

    Valóban több háttérinformációra lenne szükség, és így látatlanban nehéz megbízható véleményt mondani.
    Ebben a korban leginkább sémákat rajzolnak a gyerekek, és természetes a pálcikaember, a seprű alakú fa. Leírásodból úgy tűnik, hogy kisfiad életkorának megfelelően részletezi a rajzot (megfelelő számú ujja van az embernek).
    Azt írod: “nem kreatív rajz”, bár a kémény füstöl, a nap mosolyog…
    Mi felnőttek már másképp és mást értékelünk kreatívnak. A kisgyerek még szimbolikusan gondolkodik, és a hangulatának, nem pedig a valóságnak, a logikának megfelelően választ színt, és épp attól bizonytalanodik el, ha kijavítjuk, megszóljuk a nem helyes színhasználatért.

    A kézhasználattal kapcsolatban: éves kor körül már megfigyelhető a dominancia, de a kézhasználat csak a 8 éves korban fixálódik. Mivel a kicsid már elmúlt hat éves elképzelhetőnek tartom, hogy ambidexter, vagyis kétkezes lesz.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .