Amikor új, számodra még ismeretlen területen jársz, jó, ha van nálad egy térkép, de legalább iránytű, ami segít a tájékozódásban, az eligazodásban. A grafológia térképe és iránytűje: a Térszimbolika.

A tér értelmezését Carl Gustav Jung pszichológus használta először. Az ősi kultúrák szimbólumvilágát vizsgálva arra a következtetésre jutott, hogy kollektív tudattalanunkban hordozzuk a tér és időélmény fogalmát. A fent-lent, a bal és jobb irány minden ember lelkében ugyanazokat a szimbólumokat, archetípusokat képviselik.

Max Pulver Jung elméleteit használta fel a grafológia szimbólumrendszerének kidolgozásához. (Ezt az idők folyamán többen is továbbfejlesztettek.)

Mit jelentenek az egyes irányok?

Hogy néz ki a Térszimbolika?

A Térszimbolika olyan, mint egy koordináta-rendszer, egy nagy + jel. Így a tér függőleges és vízszintes kiterjedése alapján a síkban a fent – középen – lent, valamint a jobb és baloldal elkülönítése lehetséges.

Írás közben függőlegesen fentről lefelé, és vízszintesen balról-jobbra haladunk a térben, a papírlap síkján.

Fent van a fényt adó Nap, és a teremtő hatalom, amelyre nincs befolyásunk, alkalmazkodunk hozzá, és törekszünk felé. Fenthez társítjuk a gondolatok világát, a tudatos szellemi törekvéseket.

Lent van a tápláló föld, de ide képzeljük el a poklot, a halál gödrét, az ismeretlen mélységet, a sötétséget is. Itt található a nem tudatos ösztönök világa, az anyagi, biológiai szükségletek.

Középen helyezkedik el az elérhető élettér, a reális valóság, amely a cselekvés és az önmegvalósítás színtere, ahol kapcsolatba kerülünk másokkal.

grafológiai tészimbolika

A írás közbeni balról jobbra irány pedig a múltból a jövő felé való haladást jelzi, miközben mindig a jelenben vagyunk. Minden, ami tőlünk balra esik, az a múlt, a már megtörtént. Minden, ami jobbra esik, az a még meg nem történt, a lehetséges, a jövő.

A baloldal jelenti a kezdetet, a születést, az elindulást, az eredetet, a terveket, a jobb oldal a befejezést, a megérkezést, a célt és a vágyakat.

Az írás folyamatában a saját énünktől távolodunk a külvilág, a társadalom felé. Minden balra irányulás az egot, a belső világ felé haladást, az introverziót, minden jobbra irányulás a külső világ felé haladást, az extroverziót szimbolizálja.

Pulver a bal jobb irányhoz társította a női-férfi szimbólumot is, amit a kínai Jin – jang jelből vett át. Így tehát baloldalt van a Jin az anyai, a női oldal, az érzelmekkel, míg jobbra a Jang, az apai, a férfi oldal, az akarattal és a tudatossággal.

Pulver a keresztirányú térsémát 45 fokkal elforgatva újabb koordinátákat és értelmezéseket nyert.

  • Balra fent található a gátlásosság, óvatosság, tudatos múlt,
  • míg jobbra fent a lázadás, a támadás, a tudatos jövő.
  • Balra lent van a tapasztalatgyűjtés, a materializmus és az önérdekvédelem,
  • míg jobbra lent az önfejűség, a komolyság és a pesszimizmus.

A térszimbolikai értelmezés a teljes papírlapra, az írás egyes részeire (pl.: zónák, szavak), de akár az egyes betűkre vetítve is alkalmazható a grafológiában.

Grafológiai Térszimbolika
Cimke:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .