Többféle grafológiai irányzat létezik, ám mindegyik végcélja az, hogy a kézírás grafológiai sajátosságait értelmezve megállapítsuk az egyén személyiségjegyeit és megismerjük az embert.

A grafológus egyéni döntése, hogy milyen módszert, megközelítést választ a grafológiai elemzéshez. Ez függhet a általa tanult, kedvelt módszertől, a személyes beállítottságától, és az adott kézírás jellegétől is.

Milyen főbb grafológiai irányzatok léteznek?

Grafológiai irányzatok

Rendszerszemléletű grafológia

Ez a legtöbb grafológus által a leggyakrabban alkalmazott irányzat. Előnye, hogy több alaptételre épül, és ezek kombinációjának segítségével tárható fel a személyiség.

Figyelembe vesszük az íráskörülményeket, a  kézírás egymásra épülő szerkezeti elemeit, értékeljük az írás dimenzióit (hiszen az írásnak egyszerre van térbeli kiterjedése: vízszintesen, függőlegesen és mélységben – ahogy a papír rostjai közé belenyomódik a tinta), mérjük, amit lehet és amit érdemes. Az írást a szimbólumrendszerek szerint is vizsgáljuk, mint térszimbolika, zónaelmélet, betűszimbolika és képszimbolika stb.

A legtöbb grafológus képzőiskolákban mindenki elsajátítja ezeket, aztán a gyakorlat során a grafológus a beállítottságától függően helyezi előtérbe egyik vagy másik alapelvet és használja vezérfonalként.

Metrikus-grafológia irányzat

A grafológia régebben keletkezett, mint a pszichológia, ám tudományos elismertsége később alakult ki. A XX század elejétől az informatika és a különböző metrikus törekvések elterjedésével megfogalmazódott az igény, hogy a pszichológiához hasonlóan a grafológia is belépjen a mérhető, egzakt tudományok sorába.

Olyan komplex és precíz mérési és elemzési módszereket dolgoztak ki, ami kiszűri a személyes érzelmeket, így objektívvá és megbízhatóvá teszi a grafológiát.

Az irányzat követői a mérésre helyezi a hangsúlyt, kizárva az intuíciót és a szubjektív megítélés lehetőségét. A tized-milliméteres pontosságú mérések révén a személyiség mélyrétegei és legbelsőbb motivációi válnak értelmezhetővé.

Vonalvizsgálat

Az előbbihez hasonlóan ez is a méréseket helyezi előtérbe. A francia grafológia iskola képviselői számára kiemelt hangsúllyal bír a vonalak vizsgálata.

A vonalvizsgálat során meghatározzuk a vonalvezetést, a vonalnyomás mértékét, a vonal vastagságát, szélességét, minőségét, a vonalak feszültségét. Mindezek ismeretében képet kapunk az ösztöntörekvésekről, a vitalitási problémákról valamint az ösztönök és az intellektus kapcsolatáról.

Intuitív grafológia irányzat

A hagyományos íráselemzés mellett fontos szerephez jutnak a spontán megérzések és következtetések. Az intuitív irányzat képviselői előszeretettel vizsgálják az írásban megjelenő képi és szám szimbólumokat, az írás torzulásait, az elírásokat, a rontásokat, a betűk szimbolikus jelentéseit.

Holisztikus grafológia

A holisztikus szemlélet a test-szellem-lélek egymástól elválaszthatatlan hármasának alapelvére épül.

A holisztikus grafológiai vizsgálat során a grafológus az írás egészlegességéből, mint az egész szervezet komplex működéséből indul ki. A módszer tekintettel van a szimbólumok világára, és felhasználja a kínai orvostudomány ismereteit is.

A holisztikus grafológia egyik alappillére ugyanis az, hogy a kínai orvoslásban alkalmazott meridiánok szimbolikus értelme és az egyes betűk ősi szimbolikus tartalma között párhuzam van. Így az elemzés során a betűk alaktani változásait veszik górcső alá.

Számodra melyik a legszimpatikusabb?

Grafológiai irányzatok – avagy mindenki másra esküszik
Cimke:             

Egy gondolat a “Grafológiai irányzatok – avagy mindenki másra esküszik” -hoz

  • 2009. július 15. szerda at 10:51
    Permalink

    Szerintem mind a 4.irányzat ismerete fontos, én szeretném megismerni mindegyiket részletesen.
    Ennek ellenére magamhoz most a legközelebb a holisztikust és a metrikust érzem.

    Mária

  • 2012. április 10. kedd at 17:52
    Permalink

    A rendszerszemléletű grafológia tetszik.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .