Grafológiai pszichogram: a személyiség karakterének súlypontjai

Az emberek többsége vizuális alkat, vagyis könnyebben gondolkodik képekben, formákban, mint elvont, absztrakt fogalmakban.

A grafológia történetében több grafológus is kifejlesztett különböző grafikus görbéket, grafikonokat, kördiagramokat, hogy a személyiség szerkezetétet, a karaktervonásokat láthatóvá tegyék.

Ezek közül a legismertebb és talán a legkedveltebb: Alfonz Lüke svájci grafológus Pszichogramja. A kidolgozás célja az volt, hogy a grafológiai személyiség leírásokat egyszerűbbé, gyorsabbá és áttekinthetőbbé tegye. Bár ez egy teljes grafológiai elemzésnek csak egy kicsiny részlete, mégis annak elkészítését nagymértékben elősegíti.

A diagram szemléletesen ábrázolja a személyiség struktúráját, illetve az egyes terültek működésének erősségét. Megmutatja a karakter súlypontjait, és kiderül belőle, hogy melyek azok a területek, amelyek némi odafigyelést igényelnek.

Hogyan működik a Pszichodiagaram?

Alfonz Lüke pszichodiagramjában a személyiséget nyolc alapelemre bontotta, és mindenegyes alapelemhez tíz írásjellemzőt rendelt. Az elemzés során megvizsgáljuk, hogy az adott kézírásban ezekből a jellemzőkből mennyi van jelen, és a kapott eredményt egy grafikus rendszerben ábrázoljuk.

Lüke eredetileg kördiagramot használt, de rendszerét több grafológus is átdolgozta, átszerkesztette, így gyakori a koordinátarendszerben történő ábrázolás is.

A diagram tulajdonképpen 2×4 főelemre bontható.

  • Az egyik négyes csoport azt mutatja, hogy az egyes élethelyzetekben a személyiség viselkedését, magatartását mi határozza meg. Mindannyian rendelkezünk Bizonyos mértékű Tudatossággal, Érzelmekkel, Vitalitással és Akarattal, ám hogy ezek milyen erősen, milyen arányban működnek bennünk, melyik a legdominánsabb közülük, az befolyásolja döntéseinket, cselekedeteinket.
    Van, aki az eszére, van, aki a szívére, hallgat. Van, akit az ösztönei, van, akit az akarata irányít.
  • Ehhez társul a másik négy alapelem: az Alkalmazkodás, a Gátlás, a Te (azaz a másik ember) és az Én (vagy akár az Ego), amely a szociális, környezeti tényezőket képviseli. Ezek aránya azt tükrözi, hogy hogyan viszonyul az író személy a dolgokhoz. Leolvasható belőle, hogy az adott ember milyen probléma- és konfliktusmegoldási stratégiát alkalmaz, illetve hogy miként igyekszik megfelelni a kihívásoknak.

Fontos megjegyezni, hogy ez a grafológiai pszichodiagram csak az egyénen belüli karaktersajátosságokat, arányokat mutatja, ezért nem alkalmas arra, hogy más személlyel való összehasonlításra. Ha viszont ugyanattól az embertől eltérő időpontból való több kézírás is a rendelkezésre áll, akkor az egyes írásminták alapján elkészített diagramot össze lehet vetni egymással, és megállapítható belőlük, hogyan változott a személyiség a két időpont között.

Grafo-pszichogram – az meg mi a csuda?
Cimke:

Egy gondolat a “Grafo-pszichogram – az meg mi a csuda?” -hoz

  • 2010. január 13. szerda at 13:04
    Permalink

    Kedves Szilvi !

    Most ugy gondolom,hogy az élethelyzetekben most már többször hallgatok a szivemre.Régebben az Egom jobban müködött,mert nem voltam elég tudatos.A négy alapelv közül talán az alkalmazkodás ,de még a gátlás is szóba jöhet.Sajnos nem vagyok ezekben olyan biztos.Kiváncsi lennék ,arra hogy mennyire tudom magamat megitélni,felmérni.Köszönöm e- levelet.Szép napot kivánok Erzsi.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .