Graffiti – bűn vagy művészet? A környezet rongálása vagy a vizuális kultúra része? Agresszió vagy kétségbeesett önkifejezés?
Vajon mit mond a grafológus?

Mi az a graffiti?

A graffiti görög eredetű szó, eredeti jelentése: feliratok. A graffiti, mint napjainkban használatos fogalom Amerikából származik, és a festékszóró sprayvel készített festményeket értjük alatta.

Graffitik grafológus szemmel

A graffiti-kultúra nagy valószínűséggel New York-ból indult ki a ’70-es években, ahol először pingálták ki a szegényebb negyedek lelakott házainak falait és a metrókocsikat. Van, amelyik pusztán dekoráció volt, míg mások valamely bandát, illetve annak felségterületének a határait jelölték.

Egy felmérésből kiderül, hogy a fiatalok több mint egyharmada szerint a graffiti célja a figyelemfelkeltés. A célok közt szerepelt még a hétköznapok szürkesége elleni küzdelem, a lázadás, a híressé válás, az önmegvalósítás, az önkifejezés, a kapcsolattartás, a valahova tartozás kifejezése, a szabadságérzés, a tiltott dolgok vonzása.

Vajon melyik az igaz? Mit árulnak el, mit mondanak erről a graffitik?

Graffitik a grafológia tükrében

A szöveges graffitik jellegzetes stílusa, képi megjelenése a grafológus számára értelmezhető.

 

A graffitisek maximálisan kitöltik a rendelkezésükre álló felületet a középvonalba zsúfolt hatalmas betűikkel, amely szimbolikus értelemben a jelen pillanat fontosságát, a gondolatok, az érzelmek és az ösztönös késztetések egybesűrítését, az azonnali, gyakorlati megvalósítását hangsúlyozza.

A szöveges formák többnyire nyomtatott nagybetűkkel készülnek, ami a grafológiában a rejtőzködést, a forma mögé való elbújást szolgálja. A graffitisek az azonosításukat szolgáló „aláírásukat”, szignójukat megfejthetetlenül rejtik el kompozíciójukban, ami a felelősség elől elmenekülő, önmagát nem vállaló, éretlen személyiségre utal.

A hatalmas betűk a grafológia értelmezése szerint nagy önkifejezési igényre, szereplési vágyra, figyelemhajhászásra, becsvágyra utalnak. Emellett azt is elárulják, hogy az alkotó mennyire elégedetlen jelenlegi lehetőségeivel, helyzetével, ezért szeretne nagyobb teret és figyelmet kiharcolni önmaga számára.

A betűk vízszintes kiterjedése jelentős, ám egyes betűk között alig van távolság, sokszor egymásra torlódnak. Mindez arra utal, hogy a festő nemcsak a falon, de az életben is nagy teret igényel magának, vágyik a közösségre, nagy a kötődés és támaszigénye. Kapcsolatai azonban nem kiegyensúlyozottak, nem harmonikusak. Ennek oka egyrészt abban keresendő, hogy az illető viselkedésével gyakran megsérti mások személyes határait, másrészt mert -ahogy az erőteljes kontúrvonalak jelzik – saját maga köré egy falat húz, vagyis csak az általa meghatározott területen, időben és módon tart igényt mások társaságát. (Én zavarhatlak, de te ne merj zavarni!)

Ezt az ellenmondást jelzik a betűk váltakozó dőlése és megformálása, ami mozgalmassá, vibrálóvá, felszültté teszi a képet. A világban helyét kereső, vívódó embert mutatnak, akinek lelkében jelen van a vágy az intenzív emberi kapcsolatokra, az érzelmek kimutatására, ugyanakkor a bizalmatlanság, kételkedés is, ami hatalmas visszatartó erő számára.

A grafológiában a szúrós, szöges betűk konok, kompromisszumra képtelen, kötözködő akár agresszív magatartásra utalnak, míg a lágy, hajlékony formák szelídséget, játékosságot, elevenséget jelölnek.

A graffitisek a betűket rendkívül variabilisan jelenítik meg – egyszerűsítik, gazdagítják, szimbólumokkal keverik. A betűk formai kivitelezésében ragadható meg a graffitis fantáziavilága, egyénisége, kreativitása.

Graffitik grafológus szemmel

Egy gondolat a “Graffitik grafológus szemmel” -hoz

  • 2009. október 26. hétfő at 12:45
    Permalink

    ez nagyon érdekes!!!

  • 2009. november 01. vasárnap at 16:29
    Permalink

    Tényleg érdekes, de azért ehhez nem kell grafológusnak lenni…:) Ha valaki egy kicsit is empatikus és a graffitisekben nem csak a bűnözőt láttja, akkor tulajdonképpen nyílvánvaló, hogy mi motiválja a festésben.

  • 2009. november 07. szombat at 18:42
    Permalink

    Nekem nagyon tetszik ez a bejegyzés 🙂

  • 2009. november 16. hétfő at 23:58
    Permalink

    naon jo

  • 2009. december 05. szombat at 11:16
    Permalink

    nagyon komoj:_-!tucc valamit

  • 2010. január 12. kedd at 22:48
    Permalink

    kiváncsi lennék ki derül e graffilik keszitöiről ,mit.ill. mi célból készítik.

  • 2010. január 12. kedd at 22:51
    Permalink

    vajon férfi vagy nók a grf. készitők ezt meg lehet e állapítani és miről

  • 2010. január 13. szerda at 09:59
    Permalink

    Kedves “gizi4”!

    A cikkben benne van, hogy egy felmérés szerint a graffitik készítésének célja: a figyelemfelkeltés, a hétköznapok szürkesége elleni küzdelem, a lázadás, a híressé válás, az önmegvalósítás, az önkifejezés, a kapcsolattartás, a valahova tartozás kifejezése, a szabadságérzés, a tiltott dolgok vonzása.
    A készítő neme magából a graffitiből nem valószínű, hogy megállapítható lenne, mint ahogy a kézírásból sem tűnik ki ez egyértelműen – ezért kér el bizonyos adatokat a grafológus, pl.: nem, életkor, kezesség stb. Ez szerintem leginkább úgy tudható meg, ha látod az illetőt graffiti készítés közben. 🙂

  • 2010. május 17. hétfő at 20:55
    Permalink

    Az én érzéseimet rajzokban ugymond írom le.
    És lehet hogy illegális a firkálás rongálás.de sok dolgot megér!
    Én szeretm csinálni és sokszor nagyon megis nyugtat!

  • 2013. május 31. péntek at 17:20
    Permalink

    az az igazsag hogy en graffitis akarok lenni es nincs ilyen tanar aki segitene nekem ilyeneket késziteni

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .