A dadogás jellegzetes beszédzavar, amelyet a hangok vagy szótagok ismétlése, illetve egyes hangoknál történő görcsös leragadás jellemez.

A világon a gyermekek öt, a felnőtteknek egy százaléka dadog. A fiúk, férfiak körében négyszer gyakoribb a dadogó, és legtöbbször 2-3 éves korban, a beszédtanulás időszakában alakul ki.

mi jellemzi a dadogók kézírását

A dadogás típusai

  • Klónusos dadogás: a hangok, szótagok, szavak gyakori ismétlődése jelent
  • Tónusos dadogás: a hangok megnyújtása
  • csendes vagy hangzó blokádok

A dadogás lényege egy izomgörcs, amely a beszédfolyamat felbomlását idézi elő. A dadogást gyakran kísérik másodlagos tünetek is, mint az izmok megfeszítése, grimaszok, bevezető szövegek használata, illetve a nehéz hangok elkerülése, ami a görcs elhárításra, kikerülésére szolgál.

A dadogás okai lehetnek:

  • örökletesség
  • organikus agyi károsodás
  • beszédfejlődés rendellenességei,
  • az érzékeny idegrendszer,
  • az akusztikus visszacsatolási rendszer zavarai
  • rémisztő élmények, lelki zavarok, szorongás vagy gátlás
  • és az átállított balkezesség

Milyen viselkedés és személyiségjegyek jellemzik a dadogót? Milyen grafológiai sajátosságok vannak az írásukban?

Dadogók személyisége

A dadogás megnehezíti az emberi kapcsolatok kiépítését, gátolja a személyiség harmonikus fejlődését.

A beszéd az önkifejezés és az érvényesülés egyik meghatározó eszköze, így egy dadogónak nagy gondot és nehézségeket jelent a mindennapi életében a beszédhibája. A legtöbb dadogóban kialakul a beszédfélelem. A megakadásoktól való félelem általános bizonytalanság- és szégyenérzetet, kisebbségrendűségi érzést és gátlásosságot eredményez.

A szorongás és a folyamatos kudarc elkerülése végett a dadogók egyre befelé fordulóbbá, introvertálttá válnak, ami még inkább megnehezíti nehezíti a kapcsolatok kialakítását

A dadogás miatti frusztráltság erősíti a kényszeres vagy agresszív viselkedés kialakulását, ami kapcsolati konfliktusokat eredményez. A dadogást az érzelmi feszültség, a stressz tovább ronthatja, fokozhatja.

A dadogók gyengébb ritmusérzékkel rendelkeznek. Számukra a nagy mozgások és a mikromotorikus mozgások (mint a kézírás) összehangolása is problémás lehet.

A dadogást gyakran valamilyen szorongás, gátlás váltja ki, aminek gyökere a problémás szülő-gyermek kapcsolatban, nevelésben keresendő. A túlzott szigor, a túlzott engedékenység, vagy a túlvédő hozzáállás azt sugallja a gyermek számára, hogy a szülő – elégedetlenségből vagy félelemből – nem fogadja el olyannak, amilyen. Nm ritka, hogy a dadogó gyerek mellett egy túlvédő, lelki problémákkal küszködő anya áll.

Dadogó írásának grafológiai jellemzői

A dadogás oka a görcs, ami a kézírásban is megmutatkozik. Románné Goldzieher Klára grafológus szerint leginkább a nyomatékban érhető tetten. Az írásban gyakoriak a javítások, átírások, ráírások, a megvastagodó és görcsös vonalak, pacák, duplán megjelenő betűk, illetve a szavaknak való többszöri nekifutás – rontás és zárójelbe helyezés.

A túlzott anyai kötődést a balra helyezett írástömb mutatja.

Mivel a dadogók hajlamosak a befelé fordulásra, ezért írásukban felfedezhetők introvertáltság grafológiai jellemzői.

Kapcsolódó:

Olyan vagy, ahogy beszélsz

Ne szoktasd át, ha balkezes!

Introvertált vagy extrovertált vagy?

 

 

Mi jellemzi a dadogók kézírását?
Cimke:             

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .