Fel szoktad jegyezni az ötleteidet, a fontosabb telefonszámokat, a találkozók helyét és idejét? Készítesz „to do” azaz teendők/elintéznivalók listát? Felírod mit kell vásárolnod?

Szuper! Az írás fantasztikus dolog. Felmérések szerint ugyanis sokkal jobban emlékezünk a felírt dolgokra, és 10-szer nagyobb az esélye annak, hogy megvalósítjuk azokat.
Ám gondoltad volna, hogy a megvalósítás esélyét és módját a személyiségünkön túl az is befolyásolja, hogy hova írjuk ezeket a kis emlékeztetőket?

cetli vagy noteszCetlire vagy noteszbe írsz? Ezt árulja el a személyiségedről!

A cetlizők

Ha az éppen kezedbe akadó papírfecnire, újság szélére firkantod fel a fontos gondolatokat, ha cetlihegyekkel, post it-okkal van tele az asztalod vagy a táskád, akkor spontán típusba tartozol.

A cetlizők a gyors döntések hívei. Hamar felismerik a kínálkozó lehetőségeket, és fel is jegyzetelnek mindent, mert „hú jó lenne, megsütni ezt a pitét”, „tök jó lesz ez az akció/program (majd júniusban)”. A pillanat hevében terveznek és nagy lendülettel és lelkesedéssel vetik bele magukat a dolgokba, ám a lelkesedés hamar alábbhagy. A feljegyzések csak gyűlnek a cetlihalmazban vagy a női táskák feneketlen mélységében landolnak. Tudatos rendszerezés és szelektálás nélkül sosem kerülnek elő (vagy nem időben), emiatt a megvalósítás is rendszerint késik, elmarad vagy kapkodásba fullad.

A cetlizők nagy problémája, hogy nem igazán szívlelik a szabályokat, a korlátokat, a kötelezettségeket, ám annál jobban szeretik a változatosságot és a spontaneitást. Néha kicsit kaotikusak, szétszórtak és szeleburdiak, mert annyi minden kavarog a fejükben.

Jó tanács cetlizőknek:
Ha rászoktatnád magad egy kis következetességre és rendszerezésre, nagyobb eséllyel és praktikusabban végezhetnéd el a feladataidat. Tartsd egy helyen a cetlijeidet! Használj különböző színű cetliket, amiket színek alapján és tematikusan hozzárendelsz a különböző feladatokhoz. Pl.: kékre írd a munkahelyi feladatokat, zöldre a bevásárlólistát, sárgára a fontos találkozókat. Így könnyebben eligazodsz a sok cetli és feladat között. Nézd át időnként a cetlihalmazt, szórd ki azt, ami már nem kell, nem aktuális, a többit pedig rendszerezd.

A noteszes

Ha noteszbe, naptárba vagy valamilyen mobil alkalmazásba jegyzed fel az ötleteidet, tennivalóidat, akkor a józan tervezők táborába tartozol. Rendszerető és rendszerező ember vagy, akinek fontos a biztonság, a szervezettség és a kiszámíthatóság.

A noteszesek fegyelmezett, megbízható és céltudatos emberek, de olykor előfordul, hogy túlszervezik a dolgokat és elvesznek a részletekben. Nemritkán annyira a feladataira koncentrálnak, hogy elfelejtenek a jelen szép pillanatainak és az elért eredményeknek örülni.

A noteszesek egy része megszállottan ragaszkodnak az általuk felállított napirendhez, menetrendhez. Bosszantják őket a váratlan események, amelyek keresztezik a terveiket, ilyenkor könnyen vérmérsékletétől függően összezavarodik, leblokkol vagy indulatos lesz.

Jó tanács noteszeseknek:
Légy kicsit nyitottabb és rugalmasabb! Ne zsúfold tele teendőkkel és ne táblázd be percre pontosan a naptáradat, így könnyebben váltasz, ha az előre nem látható módon változnak a dolgok. Érdemes lenne a lazítást, a szórakozást is mint „kötelező” feladatot felvenned a teendőid közé. Szánj időt a feltöltődésre, különben hamar kiégsz.

Cetli + notesz

A cetliket és a noteszt felváltva vagy kombinálva alkalmazók a kreatív tervezők típusába sorolhatók. Sokan cetlikre jegyzik fel először az ötleteket, majd a fontos dolgokat tematikusan rendszerezik egy noteszbe, felvezetik a naptárba. Észreveszik a lehetőségeket, de eléggé szervezettek ahhoz, hogy ne csak úgy éljenek bele a nagyvilágba. Végiggondolják, hogy mit mikor és miért csinálnak, mert jó érzéssel tölti el őket, ha felkészültnek érezhetik magukat. Ugyanakkor nem ragaszkodnak mereven a terveidhez, hagynak teret a spontán döntéseknek és számolnak a változással, hiszen bármikor közbe jöhet valami. Így a helyzetek többségére rugalmasan reagálnak.

 

Érdekel a grafológia? Szeretnél többet megtudni önmagadról? Iratkozz fel az ingyenes e-mail grafológia tanfolyamra!

Cetlire vagy noteszbe írsz? Ezt árulja el a személyiségedről!
Cimke:         

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .