Tudjuk jól, hogy az intelligencia mértéke egyénileg különböző, ám arról már kevesebben hallottak, hogy a három hagyományos intelligencia típus mellett még létezik négy másik intelligencia típus is.

Az intelligencia 7 típusa

A hagyományos intelligencia tesztek három képesség kombináció mérésével határozták meg az intelligenciaszintet. A kérdések elsősorban a verbális, a numerikus és az észlelési képességek felmérésére voltak hivatottak. Vagyis mai társadalmunk (és többnyire az iskolai oktatás is) csak hármat vesz figyelembe a hét intelligenciatípusból, amikor azt kell eldöntenie, hogy kit tart okosnak.

Ez meglehetősen egyoldalú besorolásnak tűnik, tekintve, hogy a fenti képességek jó része a bal agyfélteke irányítása alá tartozik. Agyunknak azonban van egy jobb féltekéje is, számos hasznos képességgel.

Ha tehát nem vagy matematikai zseni vagy géppuskaszájú Fábry, esetleg nehezebben tájékozódsz, még nem jelenti azt, hogy nem lennél intelligens vagy tehetséges valamiben!

A 7 intelligencia típus

Howard Gardner, a Harvard Egyetem pszichológusa szerint az intelligencia nem egységes értelmi képesség. Elmélete szerint a három hagyományos (nyelvi, logikai-matematikai és térbeli) intelligencia mellett ott van még négy másik: a zenei, a testi-kinesztetikus, a személyek közötti, valamint a személyen belüli intelligencia típusa is.

Gardner később további három intelligencia típust állapított meg, a naturalista, spirituális és egzisztenciális intelligenciát.

Te miben vagy tehetséges?

Nézzük, hogy melyik intelligenciatípus miben remekel:

Nyelvi intelligencia

Akinek a nyelvi képességei a legfejlettebbek, az rengeteget olvas, szívesen játszik a szavakkal, rajong a szóviccekért és könnyebben tanul meg új kifejezéseket, idegen nyelveket, mint társai. Ragadnak rá a versek, az idézetek, névmemóriája kitűnő és a dátumokra is pontosan emlékszik. Helyesírása is jó, verhetetlen Scrabble-ben, rejtvényfejtésben.

Logikai-matematikai intelligencia

Általában ide tartoznak a reáltantárgyak szerelmesei, akik folyton valami bonyolult számításon vagy elvont kérdésen törik a fejüket. Már gyerekként szerették a kirakós játékokat, kenterbe verték társaikat a stratégiai játékokban: sakkban, malomban. Jók a fejszámolásban és a számítástechnikában, szívesen merülnek el bonyolult kísérletekben, hogy a dolgok összefüggését, a működési elvet feltárják, megértsék.

Térbeli intelligencia

Igazi vizuális típus, aki képekben, színekben, ábrákban gondolkodik. Rendkívül jól tájékozódik, ő az, aki elsőnek találna ki egy labirintusból. Gyerekként imádta a legót, az építőkockát vagy a puzzle-t. Korán megtanult rajzolni, jó kézügyessége van, és felnőttként is rajzokkal, formákkal, szobrokkal tudja a legjobban kifejezni elképzeléseit.

Zenei intelligencia

Az iskolai énekkarban tuti ő volt a szólista. Első hallásra megjegyezi a dallamokat, ha zenét hall, a keze vagy a lába rögtön mozogni kezd a ritmusra. Mindig kell, hogy szóljon valami háttérzene körülötte, vagy annak híján ő kezd dudorászni. Könnyen megtanul valamilyen hangszeren játszani. Érzékeny a külvilág zajaira, jól meg tudja különbözetni a hangokat. Őt nem az alapzaj, hanem a néma csend zavarja. Hallás után tanul a legjobban (főleg, ha élvezetes az előadó).

Testi-kinesztetikus intelligencia

Ez a típus az érzékelés, a mozgás segítségével szerzi tudását, tapasztalatait. Gyermekként igazi örökmozgó, aki nem bír egy helyben ülni, állandóan babrál, mozog, tesz-vesz. Mivel mozgáskoordinációja jó, hamar kitűnik a sportban, az ügyességi játékokban. Beszélgetés során szívesen érinti meg partnerét, vagy erőteljesen gesztikulál. Érzelmeit és gondolatait táncban, mozgásban vagy színjátszásban tudja a leginkább kifejezni. A döntés és problémamegoldás során inkább a megérzésekre hagyatkozik.

Interperszonális (személyek közötti) intelligencia

Ezt kapcsolati vagy szociális intelligenciának is nevezzük. Aki ebbe a típusba tartozik, az a kapcsolatteremtésben és kapcsolatok kezelésében kiemelkedő. Népszerű személy sok barátja van. Fejlett empátiás és pszichológiai valamint diplomáciai érzékkel rendelkezik. Ő a csapat lelke, aki képes megérteni és beleélni magát mások helyzetébe, ugyanakkor jól közvetít viták esetén, képes elsimítani a konfliktusokat, és tanácsokkal ellátni társait.

Intraperszonális (személyen belüli) intelligencia

Akinek a belső intelligenciája fejlett, az egyedül is jól boldogul céljai megvalósításában. Kívülről kissé különcnek tűnik, mint aki egy másik világában él, pedig nagyon kezdeményező alkat, aki kérdéseket tesz fel, folyton keres-kutat. Mindenről határozott véleménye van, amit személyes tapasztalatokkal szerzett bölcsesség támaszt alá.

Kiegészítés, frissítés: Gardner később további három intelligencia típust állapított meg és egészítette ki elméletét. Ezek a naturalista, spirituális és egzisztenciális intelligencia.

Szeretnéd jobban megismerni Önmagad?  Érdekel a grafológia? Akkor iratkozz fel a hírlevére és ingyenes Mini grafológia tanfolyamra >>

Az intelligencia 7 típusa
Cimke:     

11 thoughts on “Az intelligencia 7 típusa

  • 2011. június 02. csütörtök at 08:56
    Permalink

    Sziasztok
    es egy kellemes hetet kivanok mindenkinek
    Erdekes ez a cikk is mind minden mas amit ir a kedves Szilvia.En figyelem magam mikozben olvasom cikkeit es rajottem hogy enIntraperszonalis intelligenciaval rendelkezem.Hat jobban szerettem volna ha terbeli intelligenciaval rendelkeznek,de hat ez van,ezt kaptam en oroksegul es ezt kell hasznositanom.
    Koszonom a leveleket kedves Szilvia,tovabbi jo munkat kivanok

  • 2011. június 02. csütörtök at 09:46
    Permalink

    Kedves Katalin!

    Mindegyik intelligencia típusból van bennünk valamennyi, és bár az egyes intelligencia területek mértéke “veleszületett”, ami meghatározza a megtanulhatók terjedelmét. De azon a határon beül bátran fejleszthető, és ha arra vágyunk, akkor felfejleszthetjük magunkat a felső határunkig. Ha annyira fontos számodra a térbeli intelligencia, akkor számos módszer segíthet ennek javításában. Pl.: rajz esetén ott van a jobb agyféltekés rajzolás, de próbálkozhatsz az agyagozással is. 🙂

  • 2011. június 05. vasárnap at 23:59
    Permalink

    Kedves Szilvia!
    Nagyon érdekes írás, köszönöm szépen!Izgalmas volt a próbálkozás, hogy valahová besoroljam magam. Való igaz, hogy mindegyik intelligencia típusból van bennem,de még azt sem sikerült megállapítanom, hogy melyik a domináns! Talán, ha az intelligencia területim korlátait kezdeném feszegetni, nagyobb eredménnyel járnék.
    Örömteli, szép nyarat kívánok!

  • 2011. június 06. hétfő at 14:02
    Permalink

    Érzéseim szerint a térbeli és az intraperszonális intelligenciám lehet fejlett talán még a nyelvi…

  • 2011. június 07. kedd at 20:29
    Permalink

    Takács Györgyné Zsuzsanna .Kedves Szilvia . Én az inteligen-
    ciát még sohasem olvastam ilyen nagyszerü modon összefoglal
    va. De nagyon a magaménak érzem .Intraperszonális ” szemé –
    lyen belüli inteligenciát .

  • 2011. július 23. szombat at 16:03
    Permalink

    Hahó!

    Jó lenne, ha az általános iskolában észrevennék, hogy melyik gyermek milyen intelligencia-típusba tartozik, akkor könnyebb lenne a tanulónak is, pedagógusnak is. Minden osztályban van kedvenc – főleg a pedagógus-gyermekek –, a másikról meg nem tudják, hogy esetleg tehetséges valamiben. Bezzeg, ha nehézségei vannak egy tantárgyból, akkor megbélyegzik.
    Rólam észrevették, hogy mikben vagyok jó, de kényelmes voltam, senki sem noszogatott, pedig kellett volna! Aki több dologban is ügyes, az lehet, hogy semmiben sem igazán az. Voltak sikerélményeim, de nem akartam olimpiai bajnok lenni (messze is voltam attól). A kitartás hiányzott. Legalább egy valamiben kellett volna segítséget kapnom – a sport, a képzőművészet vagy a reáltárgyak terén –, akkor talán sikeresebb ember lehettem volna.
    Szép napokat kívánok!

  • Pingback:Egy tucat tipp a gyors és eredményes tanuláshoz | Az írás tükrében

  • 2014. március 11. kedd at 18:42
    Permalink

    Kedves Szilvia!

    Azt szeretném kérdezni, hogy egy trauma után változhat-e az intelligencia fajtálya?
    Azért kérdezem, mert én mindig is a Testi-kinesztikus részleghez tartoztam, amíg nem lettem beteg, így abba kellett hagynom a sportokat, aminek az eredménye az lett, hogy a nyelvi intelligencia felé mozdultam el…. de az erős gesztikulálásom és egyéb kinesztikus tulajdonságaim megmaradtak, csak bizonyos mértékben “lebénultam”.

  • 2014. március 17. hétfő at 11:03
    Permalink

    Kedves Auri!

    Az intelligencia egy képesség valamilyen teljesítményre. A képességbe viszont beletartozik minden velünk született és szerzett pszichés adottság, amelyek egy teljesítmény eléréséhez szükséges. Így, ha a betegség gátolja az adott tevékenység vagy terület gyakorlását, akkor ott csökken a képesség, a teljesítmény – még ha a veled született hajlam meg is marad. Szerencsére a legtöbbünk csak egyetlen területen “intelligens”, hanem akár 3-4 területen is, legfeljebb más mértékben. Feltehetőleg a verbális intelligenciád is előkelő helyen szerepel a “képességcsomagodban”, hogy éppen a felé mozdult el.

  • 2014. augusztus 07. csütörtök at 03:18
    Permalink

    Rendkivul erdekes olvasmàny. Es ha ràm az összes intelligencia jellemző?? Akkor miben vagyok jò???

  • 2014. augusztus 07. csütörtök at 12:41
    Permalink

    Szujó! Az jó, ha mindegyik intelligencia jellemző rád. Ilyenkor azt kell megvizsgálni, melyik milyen arányban, melyik a legerősebb.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .