Az energiavámpírok sokféle módon szívhatják le az energiádat, de van egy különösen kedvelt módszerük!

Az előző blogbejegyzésben az energiavámpírokról volt szó, és arról, hogy milyen grafológiai jelekből fedezheted fel a kézírásban az energiavámpír magatartást.

Most az energiavámpíroknak egyik kedvenc időtöltéséről ránjuk le a leplet, amivel nap mint nap találkozhatsz, és amivel könnyen t. Nevezetesen az „És, miért nem? – Hát igen, de…” játszma.

Az energiavámpírok kedvenc pszicho-játszmája

Mi is az a játszma?

A játszma a pszichológiában ismert tranzakció-elemzés egyik kulcsfogalma. Eric Berne amerikai pszichiáter, a Tranzakció analízis (röviden T.A.) megalkotója írta le először az emberi kapcsolatokban megjelenő érintkezési formákat (tranzakciókat), amelyek tudattalan érzelmi igényt elégítenek ki, és valamilyen forgatókönyvszerűen zajlanak, így lefutásuk, kimenetelük előre megjósolható.

A játszmák során tehát olyan dolgokat mondunk, és úgy viselkedünk – ami a felszínen hitelesnek, valósnak és logikusnak tűnik, de mindezt azért tesszük – hogy a másikból olyan magatartást váltsunk ki, amire a lelki egyensúlyunkhoz szükségünk van.
Manipuláció az egész, de nem tudatos és szándékos hazudozásról, félrevezetésről van szó, mert a valós indokok rejtettek – még önmagunk előtt is!

Vajon mi lehet az a rejtett dolog, amire szükségünk van, és így kerülő úton igyekszünk megszerezni?

Egy kis odafigyelés, felénk fordulás, elismerés, megerősítés… „lelki simogatás”, ami biztonság, elfogadottság és védettségérzettel tölt el. Érzelmi ingeréhségünket szeretnénk csillapítani, belső biztonságot és lelki egyensúlyt keresünk és tartunk fenn a játszmák által.

Eltérőek vagyunk abban, hogy milyen gyakran van szükségünk a játszmára. és, bár „kettőn áll a vásár”, van aki inkább kezdeményezi a játszmákat, és van aki nem kezdeményezi, de belevihető.

„És, miért nem? – Hát igen, de…” játszma

A tranzakció-analízisben ez a legjobban feltárt játszma. Elég gyakori, és valószínűleg már mindannyian játszottuk már, de az energiavámpíroknak különösen kedvence. Űzi is rendszeresen, napjában többször, többekkel.

Az „És, miért nem? – Hát igen, de…” játszma lényege, hogy az energiavámpír a Tanácskérő szerepében lép a színre (vagy hív fel telefonon), és felvet egy „súlyos” problémát. Erre  te ajánlasz valamilyen megoldást : „És, miért nem…” csinálod ezt vagy azt.

Előszőr úgy tűnik, hogy elfogadja a a megoldást, de rögtön támaszt vele szemben egy kifogást (“Igen, de…”). Erre te egy újabb ötlettel álsz elő, amit ő ismét leszavaz. Azán, amikor holtfáradtan feladod, ő fogja magát, és keres valakit más, akivel újra eljátszhatja az egészet. (Végül már a fél város az ő problémáján agyal.)

Hogy mi ebből az energiavámpír haszna?

Az energiavámpír, amíg valamilyen problémával elő tud hozakodni, megéli, hogy figyelnek rá, foglalkoznak vele, amitől „örömködik” és úgy érzi: fontos ember.

Azzal pedig, hogy leszavazva az összes megoldási javaslatodat, megnyugtatja magát, hogy „hát lám, te sem vagy okosabb, vagy különb nálam”.

A népi bölcsességeknél maradva: „Addig jár a korsó a kútra, míg el nem törik”, vagyis az energiavámpír számára megvan az a veszély, hogy előbb-utóbb kiismerik a játszmáját, ráunnak és már messziről kerülni fogják. Végül pedig úgy jár, mint a fiú a mesében, aki folyton farkast kiáltott, és akkor sem figyelt rá és segített neki senki sem, amikor valóban bajba került.

A témához kapcsolódó bejegyzések:

Érzelmekkel zsarolók

Lelkünknek kell az elismerés

Az energiavámpírok kedvenc pszicho-játszmája

Egy gondolat a “Az energiavámpírok kedvenc pszicho-játszmája” -hoz

  • 2010. március 16. kedd at 18:19
    Permalink

    Kedves Szilvi !
    Ezzel a viselkedési mintával szerintem eléri azt,hogy felhivja magára a figyelmet.Addig is foglalkoznak vele.Nagyon udvarias és közben biztosan felbosszant egy pár embert ,hogy ö ellszivhassa az energiáját.Ugyan is nem fogad el semmilyen segitséget.Ugy gondolom ez elég bosszantó lehet a másik ember számára.
    Üdv.Erzsi

  • 2010. május 10. hétfő at 20:22
    Permalink

    Kedves Szilvi ! Ápoló-gondozó képzésen 2008-ban volt egy energiavámpir képzőstársam. Rengeteg időt, energiát igényelt a vele való foglalkozás, már mindenki az ő nehéz sorsán, lehetetlen életén gondolkodott, leginkább én. Amikor egy alkalommal elmondtam neki, hogy “te nem érdemled meg a segitséget, mert magadért nem vagy hajlandó tenni, de még meg sem próbálod azt amit neked mondunk.” Tavaly ősszel elhunyt. Semmilyen segitséget nem fogadott el. Ma sem értem, az ő döntése volt. szia Irénke

  • Pingback:9 védekezési mód energiavámpírokkal szemben | Az írás tükrében

  • 2012. november 29. csütörtök at 15:10
    Permalink

    Kedves Szilvia!

    Nagyon tetszett a cikk, és tökéletesen leírja az energiavámpír “jelenséget”. Nekem is van olyan ismerősöm, akivel régebben szoros barátnői kapcsolatban álltunk, de éppen az effajta játszmák miatt az utóbbi időben eltávolodtam tőle. A 30 éves (velem egyidős) hölgyismerősöm rendszeresen megkeresett a problémájával (régóta párkeresési gondokkal küzd), tanácsot kért, majd amikor tanácsot próbáltam neki adni a saját tapasztalataimból kiindulva, új ismerkedési lehetőségeket javasoltam (pl. valamilyen hobbi, tánc, sport, társas tevékenység, esetleg internetes társkeresés, és nemcsak mindig szórakozóhelyeken való flörtölés), akkor rögtön kifogásokat talált, megsértődött, és rosszindulatú, bántó megjegyzéseket tett rám, illetve a páromra, párkapcsolatomra. Több ilyen játszmát is “lejátszottunk”, mire rájöttem, hogy valójában teljesen hasztalanul próbálok neki segíteni (valószínűleg erre mondják: “a pokol is jóindulattal van kikövezve”), és kiléptem a játszmákból. Az energiavámpír típus ugyanis nem a megoldást keresi, csak panaszkodni akar valakinek, azt akarja, hogy rá figyeljenek, ő legyen a középpontban, önzően viselkedik, mindig az ő problémája az első és a legnagyobb, és önigazolást remél attól, ha megerősítjük őt saját meggyőződésében (hogy az ő sikertelenségéért, boldogtalanságáért mindig valaki más vagy a körülmények felelősek). Abból táplálkozik, hogy saját negatív érzéseit és gondolatait kivetíti a környezetére. Az energiavámpír típus hosszú távon csak azt éri el, hogy egyre magányosabb és megkeseredettebb lesz, mert előbb-utóbb mindenki megunja ezeket a játszmákat, és sem egy őszinte, kölcsönösségen alapuló barátságot, sem tartós párkapcsolatot nem fog tudni kialakítani.

  • 2016. február 26. péntek at 17:24
    Permalink

    Érdeklődnék,hogy nekem az anyám ilyen energia vámpír és én mindig sajnáltam a bátyám egyszer szó szerint azt mondta rá,hogy a negatívítás Cunamija.Sajnos mivel ebben a minden rossz és mindenkiről csak rosszat tud mondani ,vagy mindig a halálról vagy azzal kapcsolatos dolgokról beszél sajna kezdem magamon észre venni ,hogy szinte nem csinálok semmit egész nap mégis mindig fáradt vagyok.Néha az az érzésem mivel ebben nőttem fel én is kezdek olyan lenni mint az anyám én is negatív vagyok,lehet ezen változtatni?Főleg mióta elváltam vettem észre magamon,hogy én is negatív vagyok,és panaszkodok mintha az bármit megoldana.Nem tudatos,csak azt hiszem ezt a képet láttam.

  • 2016. február 28. vasárnap at 11:19
    Permalink

    Kedves Kata!

    Sajnos valóban előfordul, hogy aki túl sok időt tölt negatív emberek társaságában, nemcsak hogy ö is energia vesztett állapotba kerül, hanem egy idő után ő is idomulni kezd hozzájuk, átveheti a viselkedésüket, játszmáikat (pl.: panaszkodni kezd, csak a negatív dolgokat veszi észre az életben). Még inkább igaz ez, amikor az ember saját maga is nehéz élethelyzetbe került (mint pl.: egy válás).
    Ez az idomulás általában nem tudatos döntés eredménye, viszont tudatosan megállítható és visszafordítható folyamat.
    Az első lépést már meg is tetted azzal, hogy felismerted magadon a tüneteket és változtatni szeretnél ezen. 🙂

    Mit tehetsz magadért? Hogyan változtass?

    Denis Healey szerint: “A gödrök első törvénye: ha benne vagy, hagyd abba az ásást.”
    Vagyis fejezd be a panaszkodást, az önsajnálatot. Esetleg írd ki magadból, ami bánt, ami fáj – megkönnyebbülsz. Gyakorlat ehhez>> http://www.azirastukreben.hu/ird-ki-magadbol
    Majd kezd el kirángatni magad a gödörből (ha kell, a saját hajadnál fogva). Keress olyan dolgokat, elfoglaltságokat, amelyek örömet okoznak, energiával töltenek fel. (Sportolj, hallgass zenét, meditálj, néz vicces filmeket, amelyek megnevettetnek stb.) Írj egy minimum 10-es örömlistát (ha ennél hosszabb lesz, még jobb). Érdemes akár minden napra előre betervezni valami “öröm-morzsát”, amit várni tudsz.
    Vannak olyan emberek – pl.: családtagok – akiket nem lehet csak úgy és végleg leépíteni. Ám amennyire lehet, mérsékeld az energiarabló személy társaságában töltött időt, húzd meg a határokat.
    Találkozz, beszélgess olyan emberekkel, keresd olyanok társaságát, akik pozitívabban állnak az élethez.
    Próbáld ki ezeket a módszereket is. http://www.azirastukreben.hu/9-vedekezesi-mod-energiavampirokkal-szemben

    Hajrá! Sikerülni fog! 🙂

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .