Mit tegyél, ha összecsapnak a fejed felett a hullámok, ha belegabalyodtál az érzelmek pókhálójába, ha a józan észnek nyoma vész?

Az egyik legjobb taktika nehéz élethelyzetekbenVannak olyan élethelyzetek, amikor annyira bele vagyunk gabalyodva saját életünk szálaiba, annyira érzékenyen hatnak ránk a dolgok, hogy az erős érzelmi érintettség és/vagy a felfokozott indulati állapot miatt nem látjuk a fától az erdőt (és a kiutat), nem a fülénél fogjuk meg az edényt, nem tudunk jó döntést hozni.

Sőt, egyáltalán nem tudunk dönteni! Kapkodunk vagy egy helyben toporgunk, nekifeszülünk, majd visszahátrálunk.

Mit tegyél, hogy kikerülj ebből az ördögi körből? Mi lehet a célravezető hozzáállás?

Nehéz élethelyzetben az egyik legjobb taktika, ha veszel egy mély lélegzetet, lenyugszol, majd gondolatban hátrább lépsz egyet és megpróbálod kívülállóként szemlélni önmagad illetve azt az élethelyzetet, amibe kerültél. Mintha nem is veled történt volna az egész, hanem egy ismerősöddel , és neki akarnál tanácsot adni.

Az érzelmi távolság megtermelése segít abban, hogy nagyobb rálátással, tárgyilagossággal, kritikusabban és összefüggéseiben szemléld a dolgot, a valós érdemeik szerint értékeld az embereket és a helyzeteket. Vagyis szóhoz jut a – legnemesebb értelemben vett – józan paraszt ész.

Akiknek ösztönösen megy

Vannak emberek, akiknek alaptermészetéhez tartozik ez a józan hozzáállás. Bár érzelmileg őket is megérinti a dolog, de nem merülnek el az érzelmek és indulatok mocsarában. Kevesebbet háborognak és panaszkodnak, nem reagálják vagy bonyolítják túl a dolgokat, nem kapkodnak, de nem is tétlenkednek. Mintha ösztönös nyugalmuk és türelmük lenne ahhoz, hogy elviseljék, amit nem tudnak megváltoztatni, bátorságuk ahhoz, hogy megváltoztassák, amit lehet, és bölcsességük ahhoz, hogy felismeri a kettő közötti különbséget.

Írásukban felfedezhetők az alábbi grafológiai jelek:

  • normál vagy nagy sorközök és szóközök – holisztikus gondolkodás, egész-látás
  • rendezett, tagolt íráskép – rendezett gondolkodás
  • kicsi vagy közepes írásméret – önmérséklet, tárgyilagosság, kritikai érzék
  • álló, enyhén balra vagy enyhén jobbra dőlt írás – a tudat irányítása
  • egyedi, egyszerűsített, de olvasható betűformák – önálló gondolkodás, egyszerű(sítő) megoldások
  • kissé feszült mozgás – akarat, belső tartás
  • felső zóna hangsúly vagy arányos zónák – arányérzék, az értelem uralma
  • keskeny hurkok – racionalitás, célszerűség
  • éles, tiszta vonalak – logika, objektivitás, kritika
  • szabályos vagy csak enyhén szabálytalan – önfegyelem, erőösszpontosítás képessége rugalmassággal

Az érzelmi felülemelkedés tanulható

Sokfélék vagyunk. Kevesen születnek Buddha bölcsességével, nyugalmával. Van, akinek ez a bölcs, mérsékelt hozzáállás messze áll a természetétől pl.: vérmérsékleti típusa, szokás és játszmarendszere, lelki érettségi szintje miatt. Van, aki az élet egyes területein már sikeresen alkalmazza, míg más területeken még ködben tapogatva halad, bele-belegabalyodik érzelmei hálójába.

Az érzelmek fontos útjelzők, hiszen a helyzethez való szubjektív viszonyunkat tükrözik. Az érzelmeket meg kell élni, nem szabad elfojtani. Ám lelki békéd és egészséged szempontjából nagyon nem mindegy, hogy meddig dagonyázol egy érzelmi állapotban, illetve hogy te irányítod-e az érzelmeidet, vagy azok téged.

Szerencsére az érzelmi felülemelkedés is – mint az életben annyi minden – tanulható, fejleszthető. És ehhez nem kell nagy, földtől elrugaszkodott dolgokra gondolni.

Egyszerűen keresd meg azt a tevékenységet, ami kiemel az érzelmi kulimászból, amikor úgy érzed összecsapnak a fejed felett a hullámok, és segít, hogy nyugodtabban, higgadtabban szemléld az eseményeket.
Lehet ez valamilyen sport, mozgás, kreatív hobbi, otthoni takarítás – rendrakás (tudod, „ahogy künn, úgy benn”), kertészkedés, szobanövényekkel való bíbelődés, kutyasétáltatás, naplóírás, baráti beszélgetés, különböző relaxációs, meditációs és légzés technikák stb.

Neked mi válik be leginkább? Írd meg a hozzászólásokban, segíthetsz vele másoknak!
Az egyik legjobb taktika nehéz élethelyzetekben
Cimke:             

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .