Mit firkálsz egy fehér lapra?

Talán veled is előfordult már, hogy unalmasabb hivatali megbeszélés, értekezlet alatt, vagy hosszas várakozás, netán telefonálás közben, ha papír és íróeszköz akad a kezed ügyébe, önkéntelenül is elkezdtél firkálni, rajzolgatni.
Agyunk valahol máshol jár, néha fel sem tűnik, hogy firkálunk, és az elkészült „műveknek” sem tulajdonítunk nagy jelentőséget, holott sok mindent elárulnak…

A grafológia nemcsak az írást, hanem a rajzokat és a firkákat is képes elemezni, hiszen a firkák félúton járnak a kézírás és az agy által létrehozott képek között.

Az értelmezés azonban más a felnőtt, és más a gyermek firkák esetében. A gyermek számára a firkálás egyfajta önkifejezési, információközlési mód, míg a felnőttek inkább „elrejteni” próbálnak valamit a firkáikkal.

A firkák értelmezése a firka létrehozásának körülményeitől is függ. Ha például tudatosan elhatározod, hogy rajzolsz egy házat, mert éppen Activityztek a barátaiddal, akkor nincs sok értelme a rajz pszichikai értelmezésén morfondírozni. A félig tudatos firkák tudatos és asszociatív elemeket egyaránt tartalmazhatnak, és valamivel már többet elárulnak. (A déli órákban rajzolt sült csirkecomb például azt, hogy éhes vagy :-))

Ám az igazán érdekesek, azok az előzetes gondolkodás, tervezés nélkül, spontán, intuitív módon született firkák. Amikor nem is vagyunk tisztában azzal, hogy mi késztetett a firkálásra, ugyanakkor maga a tevékenység és az elkészült eredmény bizonyos utóhatást fejt ki. Pl.: megnyugtat, oldja a feszültséget, javítja a gondolkodási funkciókat, a koncentrációt, segít kibontakoztatni a kreativitást, vagy épp ellenkezőleg, felzaklat, eltereli a figyelmet.

Az azonban sohasem a véletlen műve, hogy milyen vonal vagy ábra kerül a papírra. Ez mindig belső – tudattalan – választás eredménye. Ám akár tudatosak, akár nem, választásaink és döntéseink tükrözik a személyiségünket. A firkálmányok a lelkünk mélyéről jövő jelképes üzenetek, gyakran elnyomott érzelmeink kivetülései, amelyek a szimbólumok egész sorát foglalják magukba. A firkavonalak és formák tehát meglepően sok mindent elárulhatnak érzelmi-hangulati állapotunkról, pszichés közérzetünkről és alapvető személyiségvonásainkról.
A legközelebbi bejegyzésben megismerkedhetsz a leggyakrabban előforduló felnőtt firkákkal és jelentésükkel!

És te? „Mit firkálsz egy fehér lapra?”

Kapcsolódó bejegyzés:

Firkák nyomában – avagy mit jelentenek az egyes firkák (geometriai formák, állatok, virágok, nap …)

Árulkodó firkák
Cimke:             

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .